header banner
Default

Yazar Investing com, kripto para piyasalarını bu hafta neler bekliyor?


Kripto para piyasalarını bu hafta neler bekliyor? © Reuters.

Investing.com - Kripto para piyasaları, bu hafta fiyat oynaklığını artırabilecek bazı ekonomik olayları takip edecek. Bu olaylar arasında en önemlisi küresel piyasaların da yakından takip ettiği Fed’in faiz oranı açıklaması olacak.

Kripto paralar, yeni haftaya Asya işlem saatlerinde gelen alımlarla hafif yükselişle başladı. Ancak bu kazanım hafta sonu kayıplarını telafi ederken genel görünüme göre kripto piyasalarının yatay hareketine devam ettiğinden bahsedilebilir. 

Bununla birlikte yakın takip edilen veri olan  açıklaması 20 Eylül Çarşamba günü TSİ 21.00’de açıklanacak. Beklenti ise Fed’in bu ay faizleri sabit bırakacağı yönünde. Bununla birlikte yılın geri kalanına yönelik aktaracağı görüşler daha önemli durumda. Piyasa, şimdiye kadar faizlerin sabit kalma durumunu fiyatlarken yapılan açıklama, 2023’ün geri kalan aylarında bankanın nasıl hareket edebileceğine dair ipuçları sunacağından kripto piyasalarında da bu hafta karışık bir seyir görmek mümkün.

Diğer yandan Fed’in pivot faiz dönemine geçse dahi faizleri uzun bir süre yüksek seviyede tutma niyeti maliyetlerin de yüksek kalacağı görüşüne bağlı olarak riskli piyasaları baskı altında tutmaya devam ediyor. 

Bu hafta öne çıkan diğer ekonomik olay arasında yarın Euro Bölgesi açıklaması ve ABD’de ve verileri açıklanacak. Ancak bu verilerin kripto piyasası üzerinde etkisinin çok fazla olmayacağı görülebilir. Diğer yandan haftanın ikinci yarısında açıklanacak olan ABD’de , ve verileri ekonomideki son duruma ışık tutabileceğinden bu verilerin piyasa üzerinde kısıtlı etkisinin olabileceğini görebiliriz.

Kripto piyasalarında son durum 

VIDEO: 2024'de Bizleri Neler Bekliyor? FAVORİ Coinler! | Binance Blockchain Week 2023
Ninja Traders

Toplam kripto para piyasa değeri, haftaya 1,06 trilyon dolar seviyesinde yatay başlarken son 24 saatlik ortalama işlem hacminin 17 milyar dolar gibi oldukça düşük seviyelere gerilediği görülüyor.

, hafta sonu işlemlerinde 26.500 doların altını test ettikten sonra bu noktalardan gelen kısmi alımlarla haftaya 26.800 doları test ederek başladı. Kripto paranın 26.500 dolar seviyesi üzerinde kalarak yatay hareketinde dirençli kaldığı görülüyor. 

hafta sonu işlemlerinde zayıf bir görünüm sergilerken 1.600 dolara kadar geriledikten sonra 1.630 dolardaki kısa vadeli pivot bölgesine geri döndü. 

En büyük 20 kripto para arasında dikkat çeken fiyat hareketine sahip altcoin, son 24 saatte %5 bandında yükselen (LINK) oldu. Son bir haftada %40’a yakın bir sıçrama kaydeden (TON) ise haftaya %3 bandında düşüşle başlarken ilk 20’de en çok gerileyen altcoin oldu.

Sources


Article information

Author: James Jordan

Last Updated: 1700209203

Views: 1029

Rating: 3.7 / 5 (34 voted)

Reviews: 84% of readers found this page helpful

Author information

Name: James Jordan

Birthday: 1953-12-25

Address: 347 Jamie Wells Suite 718, Peterview, MI 97067

Phone: +4123049353294344

Job: Chemist

Hobby: Dancing, Gardening, Photography, Golf, Sculpting, Bowling, Surfing

Introduction: My name is James Jordan, I am a enterprising, audacious, strong-willed, spirited, unreserved, proficient, unswerving person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.