header banner
Default

Bir Pizzacıdan: Evde Kusursuza Yakın Pizza Yapmanın Yöntemleri


açılın, pizzacı geldi. evde kusursuza yakın bir pizza yapmak istiyorsanız bilmeniz gereken birkaç husus var, izninizle bunlara değinmek istiyorum.

öncelikle dışarıda yediğimiz pizzalarla evde yapılanlar arasındaki en önemli fark fırındır

VIDEO: Abartmıyoruz! 🏆 100.000 Kişinin Denediği Tüm Zamanların En İyi Pizza Tarifi 🥇🙌🏻
Nefis Yemek Tarifleri

çünkü dışarıda yediğiniz pizzalar ya odun fırınında ya da taş tabanlı fırınlarda pişmektedir. pişirme derecesi yaklaşık 350 derece, pişme süresi de ortalama 3-4 dakikadır.

peki evde pizza yaparken dışarıda yediklerimize yakın bir pizza istiyorsak ne yapmamız gerekiyor? bunun için yapmamız gereken şey fırınımıza uygun bir fırın (pizza) taşı kestirmek. başka bir şekilde dışarıda yediğimiz pizzanın lezzetine yaklaşabilme ihtimalimiz yok maalesef. yaklaşabilme dedim, çünkü ev tipi fırınlarda maks. sıcaklık 250 derece, bu da hiçbir şekilde dışarıda yediğimiz pizzayı yapamayacağımız anlamına geliyor, üzgünüm ama gerçek bu.

pizza taşını hallettik, sıra geldi en önemli kısma, yani hamura

VIDEO: Pizza yapmanın püf noktaları nelerdir?
Ev Yapımı Tarifler

hamur kısmı biraz daha karmaşık. onlarca farklı pizza hamuru yapabilirsiniz evde. ekşi mayalı, yaş mayalı, kremalı, yağlı, şekerli vs. bu tamamen sizin damak zevkinize kalmış. bence en mükemmel pizza hamuru ekşi maya ve tam buğday undan yapılmış olanı. ama evde yapacak olanlara tavsiyem, bulabiliyorsanız eğer pizza unu (tip 00 diye geçer) almanız ve pizzanızı bu unla yapmanız olacaktır. ev tipi unların kalitesi maalesef çok iyi değil ülkemizde, o yüzden de mükemmel bir hamur yapmak ev şartlarında imkansıza yakın.

gelelim hamuru yoğurma ve dinlendirme kısmına. varsa ayaklı bir mikserde, yoksa da elde, tüm malzemeleri pürüzsüz bir hamur elde edene kadar yoğurun. yoğurduğunuz hamuru bezelere ayırın ve unlanmış bir kaba aldıktan sonra üzerini kapatarak buzdolabında 48 ila 72 saat arasında dinlendirin. eğer bu dinlendirme kısmını atlarsanız istediğiniz lezzeti bulabilmeniz çok ama çok zor. dinlendirmeden de olur ama dinlendirirseniz bir başka olur.

ve sıra geldi sosa

VIDEO: EVDE PROFESYONEL PİZZA TARİFİ | Pizza hamuru nasıl yapılır? | Danilo Zanna
Danilo Zanna

sos kısmı da tamamen sizin damak zevkinize kalmış. klasik pizza sosu (domates bazlı), pesto sos, kremalı sos ve daha nicesi. benim tavsiyem ufak bir google araması yaparak pomodoro sos tarifi bulmanız ve onu kullanmanız olacaktır. yazın taze domates, kışın ise konserve domates kullanabilirsiniz. baharat olarak da kekik, kuru fesleğen, beyaz biber olmazsa olmaz. bunlar yoksa lezzetli bir sos elde etmeniz mümkün değil.

peynir olarak kaşar kullanmanızı tavsiye etmem, artık hemen hemen tüm marketlerde rende mozarella peynir bulabilmek mümkün. isteğe bağlı olarak parmesan, cheddar ve mozarella 3'lüsünü karıştırıp da kullanabilirsiniz.

sıra geldi üst malzemelere

VIDEO: Pizza Hamuru Tarifi | Nasıl Yapılır?
Nefis Yemek Tarifleri | Bugün Ne Pişirsem?

bu kısım da tamamen sizin hayal gücünüze ve damak zevkinize kalmış. salam, sucuk, sosis, füme, zeytin, pastırma, mantar, mısır, biber, soğan, kabak, patlıcan, brokoli ve daha nicesi... tavsiyem, şarküteri ürünlerini pişmeye yakın eklemeniz olacaktır, aksi halde kuruma ve küçülme yapabilir. pizzanız piştikten sonra üzerine isteğe bağlı olarak roka ya da taze fesleğen ekleyebilirsiniz, birkaç damla da zeytinyağı gezdirirseniz tadından yenmez.

son birkaç ekleme

VIDEO: Evde İtalyan Pizzası Yapmanın Püf Noktaları (detaylar yorumda)
Zeynep Yalın

hamura asla ama asla çok fazla sos sürmeyin, malzemeyi de çok doldurmayın. pizzanın en makbul olanı az ve öz malzemeli olanıdır. hamuru açabiliyorsanız eğer elde açın, beceremem ben diyorsanız da merdane kullanabilirsiniz.

gramaj ve boyut, kalın hamur-ince hamur benim için önemli diyenler için de şunları bırakayım, lazım olur:

ince hamur pizza için

küçük boy ( 20-22 cm, 100 gr)
orta boy ( 30-32 cm, 200 gr)
büyük boy ( 40-42 cm, 350 gr)

kalın hamur pizza için

küçük boy ( 20-22 cm, 200 gr)
orta boy (30-32 cm, 350 gr)
büyük boy ( 40-42 cm, 550 gr)

afiyet olsun.

Dünyanın Tescilli En Lezzetli Pizzası Neden Finlandiya'da?

VIDEO: PİZZA ELDE NASIL AÇILIR ? PİZZA HAMURU NASIL YAPILIR ?
ÜMİT ABİ

İlk Olarak İtalyanların Bulduğu Düşünülen Pizzanın Tarihi

VIDEO: EVDE DEV PİZZA 1 #pizza #pizzalover
MUTFAKTA OLAY VAR

Sources


Article information

Author: Alexandra Warner

Last Updated: 1702036562

Views: 1122

Rating: 4 / 5 (60 voted)

Reviews: 96% of readers found this page helpful

Author information

Name: Alexandra Warner

Birthday: 1968-05-12

Address: 87430 Smith Corners Suite 429, Port Tristanfurt, MD 89267

Phone: +3874294975491496

Job: Pharmacist

Hobby: Painting, Reading, Puzzle Solving, Chess, Running, Cross-Stitching, Poker

Introduction: My name is Alexandra Warner, I am a Gifted, unreserved, audacious, venturesome, dazzling, important, valuable person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.